Zwykle koncentrujemy się na zmniejszaniu swojego, czy cudzego cierpienia, na naprawianiu błędów i szkód, na szukaniu środków zaradczych. Dlatego też społeczne stereotypy odnoszące się do pomagania nasuwają zazwyczaj wizje negatywne. Niepełnosprawność, samotność, wykluczenie, bezradność, bieda – z tym najczęściej kojarzy nam się wolontariat, wsparcie, pomaganie.

Od dzisiaj skup się nie na deficytach, ale na zasobach tkwiących w Tobie, w drugim człowieku. Dalej zajdziesz. Będziesz bardziej witalny, młodszy, rześki. Poczujesz się jak nigdy – dziarsko, żwawo, prężnie, raźnie, energicznie, dynamicznie, ochoczo, żywo, skocznie, lekko, fertycznie , nieociężale. Żaden krem nie ukoi tak Twoich zmarszczek na czole, czy wokół oczu. Żaden sport nie rozluźni Twojego ciała.

Zbyt często i zbyt bardzo skoncentrowani jesteśmy w pomaganiu zarówno tym indywidualnym, jak i tym zorganizowanym, a nawet tym systemowym na negatywnych aspektach życia człowieka. A przecież człowiek to coś więcej, niż brak zaburzeń, dysfunkcji, czy ograniczonych możliwości. Dla dobrostanu ważne są te wartości, które z punktu widzenia jednostki czynią życie najbardziej satysfakcjonującym, sensownym i produktywnym, wartości oparte na ludzkiej sile i dojrzałej aktywności społecznej.

Nie pytaj zatem jak zlikwidować cierpienie? Zapytaj raczej jak wzmacniać posiadane przez nas zalety, by rozwijać się pełniej, lepiej radzić sobie w życiu i wzmacniać poczucie szczęścia.

Psychologia pozytywna mówi nam o tym, że ludzie kreatywni, cieszący się życiem, łatwiej i szybciej wychodzą z opresji oraz są zdecydowanie mniej podatni na stres. Uczy, jak rozpoznawać i rozwijać pozytywne aspekty naszego funkcjonowania i wywoływać w nas pozytywne emocje. Skupiaj się zatem na mocnych stronach natury ludzkiej oraz osobistych atutach człowieka do którego wyciągasz rękę. Krótko mówiąc rozwijaj siebie oraz swoje relacje z otoczeniem, by czerpać z życia jak najwyższą satysfakcję:)


 

Autorka wpisu

2 odpowiedzi
  1. Darek

    Ja jestem również zdania, że trzeba się obracać tylko w pozytywnej grupie ludzi, wtedy życie zaczyna być jakieś takie lepsze bardziej chce nam się, wtedy żyć. Powiem prosto, że jak chc3emy zmieniać świat to trzeba myśleć tylko i wyłacznie pozytywnie.

Dodaj komentarz