A tymczasem najnowsza mapa 54 trendów jw 5 kategoriach (technologiczne – blisko połowa, środowiskowe, ekonomiczne, społeczne i komunikacyjne) w 4 strefach dojrzałości (foresight – perspektywa długoterminowa, 20 lat i więcej; innovation – perspektywa średnioterminowa, 5-20 lat; reactive – perspektywa krótkoterminowa, 1-5 lat; oraz new normal – trendy wiodące).
Fascynujące komputery kwantowe, intrygujące trendy technologiczne, gdzie kilka z nich wzajemnie się wyklucza :). Trendy społeczne inaczej już definiują to, co społeczne niż kiedykolwiek.  Jednym słowem czas  zmian na naszych oczach i w naszych rękach!
Na przykład na mapie znalazł się zarówno trend AI for Humanity czy Ethical Tech, jak i Deepfakes (Malicious Usage of AI). Nie powinno to nas jednak dziwić – współczesna technologia rozwiązuje problemy, ale jednocześnie je generuje i niestety dryfuje coraz bardziej na granicy prawdy i iluzji.
 
Trendy środowiskowe związane są z postępującą zmianą klimatu, eliminacją plastiku i przechodzeniem na gospodarkę obiegu zamkniętego. W kontekście trendów środowiskowych warto zwrócić uwagę na wyraźną zmianę postaw konsumentów – zrównoważony i ekologiczny tryb życia nie jest już opcją, ale czymś koniecznym. Zaczynamy ważyć wybory konsumencki między wstydem a dumą i satysfakcją w kluczowych obszarach tj.: niesegregowania śmieci, używania jednorazowych plastikowych butelek lub jednorazowych reklamówek, czy wybieranie samolotu jako podstawowego środka lokomocji, zwłaszcza na krótkie dystanse.
 
Z trendów społecznych warto zwrócić uwagę na dwa uzupełniające się (!) trendy Offline Living i Digital Wellbeing. Obecnie, coraz więcej ludzi mówi o ograniczaniu korzystania z technologii, w tym z mediów społecznościowych. Być może wreszcie dochodzimy do momentu, w którym nasze korzystanie z niej staje się bardziej świadome.
Źródło: http://hatalska.com/2020/01/20/mapa-trendow-2020/?fbclid=IwAR1dETbj7usDir6jRJ9o9Ov8HfijIcFDIQRkA-SwJzND4wfP3s7JGE5B2Oo
 
Autorka wpisu

Dodaj komentarz