Dezintegracja społeczna. Tak, to jądro naszej ciemności. Fortece prywatnych osiedli otoczone fosą, domy otulone ciasnymi płotami po horyzont w lęku przed biedą, wykluczeniem. A jednak pełne wykluczonych inaczej, pomieszkujących lub osadzonych na wieki. Zycie złudzeniami, że pieniądze dadzą nam wszytko, albo jeszcze więcej, że enklawa uchroni nas, ustanowi zaplecze, pomost.

Gdzie się podziać dzisiaj ze swoją wrażliwością, wartościami, talentami? Jak i gdzie „ulokować” swoje dzieci? W szkole żydowskiej, gdzie troszczy się o nie ujmująca skromność i unicestwiona jawność współistnienia? W szkole z metodami Montessori, małej protezie jednak niedocenianych możliwości? W szkole demokratycznej, gdzie przerasta nas jeszcze pełne zaufanie do autotelicznych wyborów, do nas samych? Gdzie się schować, żeby nie udaremnić życia swoim dzieciom, nie ogłuszyć ich w nerwicach i lękach szkolnych, nie strugać z nich Pinokia własnych odczuć, poglądów, umiejętności, kompetencji, wartości, talentów, wyborów? Kiedy przestać? I jak zacząć?

Ta scenografia wymaga zabiegów, diet, gimnastyki, reaktywacji wszystkiego – umęczonego ciała, ulatującego ducha, wymiętego umysłu i wypchanego rachunkami portfela. Nowy inkluzyjny styl życia czas zacząć. Bo przecież tak niewiele potrzeba i dłużej tak nie można. Różnorodność. Spoistość. Zmienność. Słowa klucze. Potem jest już wszystko. Od odmienności po współdziałanie. Od ciekawości po kreatywność. Od stabilności po stabilizację.

Zamiast tego o jakości życia stanowi dzisiaj segregacja, nierówność, nieufność. Tak powstają kolejne getta. Droga do zagłady ludzkiego wymiaru człowieczeństwa w zaciszu szkolnych klas, manufaktur, gabinetów. Na elegancko. Na pewno. Na dobre i na złe.

Społeczne zaangażowanie to taki cierpliwy strumień przeciekającej życiodajnej energii od zewnątrz i od środka. Trzeba czasu i ludzi z wyobraźnią, aby poznać, odczuć i doświadczyć jego delikatną i cudotwórczą siłę.

 

* Ten najważniejszy dla mnie temat będzie na Kongresie Obywatelskim. Polecam.


Autorka wpisu

W mediach

Moje aktywności