Wolontariat pracowniczy

Wśród działań wartych poparcia znalazł się w najnowszym numerze INTEGRACJI (2/2014) wolontariat pracowniczy, którego doświadczono w Centrum Integracja w Warszawie. Polecamy przy tej okazji krótki komentarz Izabeli Dyakowskiej, właścicielki bGOOD Consulting!

120-lat-integracji-logob(…) Warszawskie Centrum Integra­cji przy ul. Dzielnej to miejsce nie tylko wytężonej pracy psycholo­gów, doradców zawodowych i so­cjalnych oraz pośredników pracy. To także jedna z wizytówek Integracji, a takie miejsce potrzebuje czasem liftingu. Raz na jakiś czas trzeba od­świeżyć ściany i dokonać przeme­blowania. Rzadko udaje się zrobić to własnymi siłami, bo z racji liczby i potrzeb beneficjentów nie można zamknąć Centrum z powodu remon­tu. Z pomocą przyszli nam pracow­nicy współpracującego z Integracją Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ). W ramach wolontariatu pra­cowniczego przeobrazili się w ekipę remontową. Zamienili garnitury na T-shirty, a laptopy i smartfony na pędzle i szczotki.

Wsparcie siłą i wiedzą. Pracy było dużo, bo zanim przystąpiono do malowania ścian, trzeba było prze­nieść mnóstwo sprzętów, mebli i do­kumentów. Pracownicy BGŻ mieli również okazje do podzielenia się swoją wiedzą z beneficjentami, któ­rzy chętnie zadawali pytania na te­maty finansowe. Później połączone siły wolontariuszy i pracowników Centrum zajęły się malowaniem. Centrum Integracja to przede wszystkim miejsce spotkań, stąd ściany pomalowano na ciepły kolor pomarańczowy.

Pożytek z pracy to jedna rzecz, a przyjemność z niej to druga. A tej było co nie miara. Integracja na kolorowo. Efekt? Piękne wnętrze, które pozytywnie wpływa na warunki i jakość pracy.

W trakcie dnia spędzonego w Cen­trum wolontariusze z BGŻ mogli do­wiedzieć się wiele na temat działania Integracji, a także bliżej zapoznać się z niepełnosprawnością. Dwie wolon­tariuszki przeprowadziły też szybki, ale dokładny audyt naszego serwisu finansebezbarier.pl. Dzięki nim zdobyliśmy informacje, które posłu­żą przy dalszym prowadzeniu serwi­su, a zwłaszcza jego modernizacji.

Warto wspomnieć, że prowadzony drugi rok projekt Integracji „Finan­se bez barier” korzysta ze wsparcia, jakiego pracownicy BGŻ udzielają jako eksperci. To oni często kryją się za tzw. Wirtualnym doradcą, któ­ry służy użytkownikom serwisu wie­dzą na temat usług bankowych.

Integracja ma zysk, a bankowcy?

– Akcja super. Myślę, że przydała się nasza pomoc, a nam – poradnik savoir-vivre o tym, jak się zachowy­wać w towarzystwie osób niepełno­sprawnych, żeby ich nie urazić. Największą wartością tego dnia była integracja grupy i poznanie fajnych ludzi. Było super i czekam na kolejna akcję – podsumowała dzień w Integracji jedna z wolonta­riuszek.

Proces, który przynosi rezultaty. – Wolontariat pracowniczy (ang. corporate volunteering) to długofa­lowy program społeczny odpowie­dzialnego społecznie pracodawcy, który propaguje idee społecznego zaangażowania, umożliwia je i kom­pleksowo wspiera pracowników i ich bliskich w dobrowolnym i świa­domym świadczeniu wolontariatu na rzecz i w partnerstwie z organi­zacjami społecznymi i instytucjami publicznymi. Przedkłada ponad wy­niki ilościowe, korzyści jakościowe tego typu przedsięwzięcia dla społecznego, organizacyjnego i osobi­stego dobra jego uczestników – tłu­maczy Izabela Dyakowska właścicielka bGOOD Consulting, autorka Bloga o wolon­tariacie pracowniczym & CSR (https://izabeladyakowska.pl). Zdaniem Izabeli Dyakowskiej, wo­lontariat pracowniczy angażuje czas (to długofalowy proces), energię (wy­maga kompleksowego zaangażowa­nia osób zarządzających) i pieniądze – bo system wsparcia pracownika w społecznym działaniu to inwesty­cja, która dobrze ulokowana, procen­tuje. Słowem, to wymagający pro­gram dla dojrzałych pracodawców i świadomych pracowników.

– Odbiorcy wsparcia również od­noszą wiele docenianych benefitów z takiej współpracy, w tym wiary­godny wizerunek w środowisku, włączanie się w proces ciągłego i wzajemnego uczenia się i profesjo­nalizacji własnych działań – dodaje Izabela Dyakowska i zwraca uwagę na inne korzyści, które w szerszej perspektywie odnosi organizacja ko­rzystająca z pomocy pracowników-wolontariuszy. Wśród nich są: nagło­śnienie i rozwiązywanie problemów społecznych, aktywizacja społeczno­ści, stymulacja rozwoju regionu przez ożywienie kul­turalne, podniesienie jakości życia społeczności , czy poziomu edukacji m.in. w zakresie wspólnego podejmowa­nia decyzji i współodpowiedzialności za otoczenie i środowisko .

Inwestycja w kapitał społeczny. Inwestycja w kapitał społeczny firmy obciążona jest piętnem oczekiwań co do tego, że przy małych nakładach firma za jednym zamachem zintegru­je pracowników, podniesie jakość ko­munikacji w grupie, wprowadzi nową jakość w systemie rozwoju i motywacji pracowników.

– Wielu menedżerom wydaje się, że ludzie z natury chcą pomagać, a jeśli jeszcze przy tej okazji mogą zadbać o rów­nowagę praca – życie osobiste czy pozycję w firmie, zwłaszcza w mo­mentach newralgicznych zmian, to zrobią to z logo firmy na plecach, a nawet za tę firmę. Mechanizm wy­daje się prosty, jednak tak nie dzia­ła, a często wywołuje efekt bume­rangowy – wyjaśnia ekspertka. Wolontariat pracowniczy to znak jakości dobrego pracodawcy, orga­nizacji, jej kultury i marki, a firma, która korzysta z tego rozwiązania, odnosi korzyści wewnętrzne i na ze­wnątrz. Wolontariat znacząco wpły­wa na poprawę komunikacji między pracownikami w firmie, ich integra­cję wokół wartości, zwiększenie świadomości społecznej, poziomu zaufania, a tym samym satysfakcji z pracy. Jednak to długotrwały proces budwoania relacji, nie tylko wypełniania dodatkowych zadań – dodaje.

Z drugiej strony tego typu działa­nia wpływają na umacnianie wize­runku firmy odpowiedzialnej i zaan­gażowanej społecznie, pozytywny odbiór misji i marki. Najważniejsze, aby była to wartość dodana, a nie nadrzędny cel.

– Dla biznesu nie bez znaczenia jest konku­rencyjna pozycja na rynku, na któ­rym coraz powszechniejsza jest społeczna odpowiedzialność bizne­su, stanowiąca przy okazji integral­ny element raportu społecznego firmy. Jednym słowem – dzisiaj wśród liderów biznesu zaczyna się liczyć przewaga konkurencyjna oparta na war­tościach , gdzie cel nie uświęca środków, a ludzie są podmiotami ważnych zmian organizacyjnych i społecznych zarazem. – podsumowuje Izabela Dyakowska.

Idea i wrażliwość społeczna. – Zaangażowanie wolontariuszy było naprawdę godne podziwu. Z werwą wzięli się do pracy, a podczas spotkania złapali świetny kontakt z naszymi beneficjentami – podkreśla Ewa Spychała- Kosmow­ska, Koordynatorka Centrum Inte­gracja w Warszawie. – Wolontariat pracowniczy to bardzo dobry po­mysł. To była przede wszystkim możliwość wymiany doświadczeń i wspólnego zrobienia czegoś do­brego dla ludzi, którzy przychodzą do Centrum.

Wolontariat pracowniczy jest sumą wartości dodanych. Korzysta­ją firmy, których pracownicy genial­nie integrują się podczas wspólnej „pozabiurowej” pracy, a one zyskują wizerunkowo. Korzystają też oczy­wiście organizacje pożytku publicz­nego – odbiorcy działań. Jednak naj­więcej zyskują ci, którym wsparcie wolontariatu pracowniczego poma­ga najbardziej. Nieważne, czy to chorzy w hospicjach, dzieci z domów dziecka czy nasi beneficjenci z Cen­trum Integracja. Kontakt z nimi po­zwala wzmocnić postawę obywatel­ską i empatię u osób, które na co dzień często nie mają czasu zastano­wić się nad problemami współcze­snego świata.

Ideą wolontariatu pracowniczego jest budowanie świadomości i wraż­liwości społecznej, bez których to wartości nie może istnieć nowocze­sne społeczeństwo.


Źródło: Integracja 2/2014, http://www.niepelnosprawni.pl/

Autorka wpisu

38 odpowiedzi
  1. hi!,I love your writing so so much! percentage we keep in touch more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. May be that is you! Looking forward to peer you.

  2. Hi I am so happy I found your webpage, I really found you by error, while I was researching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I dont have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome jo.

  3. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your publish is simply excellent and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay up to date with forthcoming post. Thank you a million and please continue the rewarding work.

  4. Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I think that you could do with some p.c. to pressure the message house a bit, however other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

  5. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless just imagine if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could undeniably be one of the greatest in its niche. Awesome blog!

  6. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  7. I simply could not leave your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply on your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

  8. Hi there fantastic blog! Does running a blog similar to this take a massive amount work? I have no knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Thanks a lot!

  9. Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

  10. Wonderful web site. Lots of useful information here. I’m sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And of course, thank you in your effort!

  11. I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any fascinating article like yours. It’s lovely value enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the internet can be much more useful than ever before.

  12. Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to take into account of. I say to you, I definitely get irked even as folks consider worries that they plainly do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as welland also defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

  13. Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

  14. great submit, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

Dodaj komentarz

Linkedin

W mediach

Moje aktywności