Dobrzy ludzie z korporacji

Wolontariuszka? Wydaje się nam, że wiemy, kim jest. Człowiekiem o wielkim sercu, który kosztem wolnego czasu, po pracy, za własne pieniądze pomaga potrzebującym. Czasem też byśmy tak chciały, ale przecież „tyle mamy na głowie”. Dobra wiadomość: dziś możemy pomagać innym w czasie pracy i także za pieniądze firmy. Ten nowy rodzaj filantropii nazywa się wolontariatem pracowniczym.

DOBROCZYNNOŚĆ NA ETACIE

Zofia Nowaczyk: Zobaczyłam w domu dziecka śliczne wyszywane obrazki. Pani dyrektor powiedziała, że dzieci już ich nie robią, bo nie ma pieniędzy na nici i płótna. Parę dni później był piknik Citibanku, więc zebrałam tam trochę pieniędzy. Kilka miesięcy potem już nowe wyszywane prace sprzedałam na aukcji internetowej w naszej firmie. I tak zdobyłam pieniądze na nowe płótno i nici dla dzieci.

Beata Nowak-Cichy: Przełożona pielęgniarek zrobiła herbatę i usiadłyśmy przy stole w jej pokoju. Powiedziała, że dla oddziału dziecięcego potrzebuje nietłukących szklanek i talerzy. Przydałyby się też kredki i papier. W ciągu kilku dni udało mi się je zdobyć. Przywiozłam też na oddział książeczki do malowania.

Ewa Świeczak: Potrzebny był ktoś, kto w akcji „Ecco walkathron” wystąpi jako miś panda. Niewdzięczna rola, bo kostium ciężki i niewiele spod niego widać. Ale kiedy w pracy wywiesiłam ogłoszenie, przyszło wielu kolegów. Miś panda pomógł nam zdobyć pieniądze na walkę z przemytem do Polski egzotycznych zwierząt: papug, żółwi, jaszczurek. Moja firma Commercial Union zgodziła się poprzeć akcję. Mogłam w biurze powiesić plakaty, namawiać pracowników do udziału. Udało mi się wielu przekonać. Mówili: „Masz rację, to fajna impreza. Zabiorę dzieci i przyjdę”.

Wolontariuszy-pracowników podobnych do naszych bohaterek jest na razie zaledwie 350. Ale przecież w korporacjach pracują setki tysięcy ludzi. To armia, która mogłaby zmienić świat., gdyby tylko wszystkich udało się namówić do działania. Na wierze, że tak się kiedyś stanie, opiera się idea wolontariatu pracowniczego. Na razie z organizatorem programu w warszawskim Centrum Wolontariatu współpracują cztery korporacje: Telekomunikacja Polska, Commercial Union, Citibank i Provident Polska. Ich pracownicy, a nawet menedżerowie malują klatki schodowe, budują place zabaw, urządzają świetlice komputerowe, uczą zarządzania pieniędzmi, robią prezenty dla dzieci z domów dziecka i szpitali. Korporacje pomagają im dając wolny dzień na działalność społeczną, finansując ich projekty itd. Dlaczego te, jak często mówimy, bezduszne instytucje pozwalają swoim ludziom na „marnotrawienie czasu i pieniędzy”? No i co skłania pracowników, którzy „myślą tylko o karierze i pieniądzach”, do zaangażowania się w bezinteresowne działania?

SUMIENIE I SERCE

To była mała szmaciana laleczka. Beata Nowak-Cichy zapomniała o niej, kiedy zabierała córkę Gabrysię ze szpitala. Chociaż pielęgniarka ostrzegała, żeby nic tu nie zostawiać, bo to przynosi pecha i na pewno wrócą. I tak się stało, ale z innego powodu. Trzy i pół roku po chorobie córki Beata znalazła w pracy ogłoszenie: „Zapraszamy pracowników do udziału w wolontariacie”. Obok była lista instytucji, a między nimi szpital św. Ludwika przy ulicy Strzeleckiej w Krakowie. Ten, w którym jej Gabrysia leżała chora na zapalenie płuc. – Ciągnęło mnie tam. Chciałam pomóc. Wiedziałam, że w tym szpitalu jest smutno i biednie. Prze kilka tygodni w dzień siedziałam przy łóżku Gabrysi, a w nocy spałam na podłodze w jej sali – mówi Beata. – Zgłosiłam się więc do wolontariatu i teraz wizyty w szpitalu są moim obowiązkiem. Bardzo mnie ten „reżim” cieszy. Bo inaczej trudno byłoby mi znaleźć czas. A chcę tam jeździć. Przywożę dzieciom karty telefoniczne, dzięki którym mogą za darmo dzwonić do swoich mam – opowiada. Gdyby Beata nie mogła odwiedzać szpitala w czasie pracy, nie miałaby kiedy. W domu czeka na nią mąż i troje dzieci. A tak koło południa wsiada do służbowego samochodu i jedzie. – Rodzina na tym nie cierpi, więc nie mam wyrzutów sumienia i jestem szczęśliwa, że robię coś dla innych – stwierdza. – No bo ile można zajmować się tylko sobą i najbliższymi? Praca dom dzieci, aerobik. To ważne, ale nie wystarczy.

Idea wolontariatu pracowniczego narodziła się w latach 90. w USA. Korporacje ją wspierają, bo pomaga pracownikom, którzy po latach rywalizacji zawodowej i walki o zysk firmy nie wierzą, że mogą robić coś poza swoją pracą, że mają jakieś pasje, a nawet system wartości. Wolontariat daje im szanse kierować się porywami serca i altruizmem, a nie tylko pragmatyzmem. Pozwala odzyskać radość życia, energię do pracy i szacunku do samych siebie. Niesie pomoc nie tylko potrzebującym, ale też tym, którzy pomagają, ludziom z korporacji.

PRZESĄDY I ZŁE SKOJARZENIA

Beata Nowak-Cichy: Mam troje dzieci i wiem, jak one czekają na mikołajkowe prezenty. A przecież dzieci w szpitalu są takie same i też chcą tego dnia przeżyć coś niezwykłego. Porozmawiałam więc z kolegą i razem udało nam się zebrać trochę pieniędzy i zrobić paczki dla wszystkich małych pacjentów neurologii. Kolego przebrał się w strój Świętego Mikołaja i pojechaliśmy do szpitala. Mieliśmy tremę, bo jesteśmy specjalistami od marketingu, a nie aktorami. Ale kiedy dzieci zobaczyły Mikołaja, chciały tylko jak najszybciej dostać prezenty. Tego dnia wróciłam do domu uśmiechnięta od ucha do ucha. Słyszymy często, że filantropia to frajerstwo, naiwniactwo. Strata czasu i pieniędzy. Myślimy: „Co może nam dać?”. Nic, jeśli szczęście to dla nas tylko sukcesy w pracy, udany seks i wakacje w ciepłych krajach! Tymczasem amerykański psycholog i autor książki wielu książek Martin Seligman uważa, że myślenie tylko o sobie sprawia, iż tracimy sens życia. Jako odtrutkę poleca modny jogging, czyli antydepresyjne ćwiczenia międzyludzkie. Pierwsze z nich: przeznacz 5 proc. swoich dochodów na cele społeczne. Ale nie wyręczaj się organizacjami charytatywnymi. Zrób to sama. Przejrzyj ogłoszenia w gazetach, a jeśli w Twojej firmie jest wolontariat, zainteresuj się, komu możesz i chcesz dać swoje pieniądze. Drugie ćwiczenie: poświęć jeden wieczór w tygodniu na pomoc innym. Rób to, co lubisz albo umiesz, np. ucz dzieci francuskiego. Nie musisz być przepojona duchem bezinteresowności. Możesz mieć na celu tylko własne dobro. Najważniejsze, że przy okazji zrobisz coś także dla innych.

CZYSTE PIENIĄDZE

Zofia Nowaczyk jest dyrektorem departamentu w Citibanku. Na tablicy korkowej nad biurkiem wisi wiele zdjęć: 12-letniej córki Magdy i 4-letniego Daniela. Rodziców na wycieczce w Rzymie i trojga rodzeństwa. Są i zdjęcia jej pracownic z dziećmi z domu dziecka na specjalnie dla nich zorganizowanym pikniku. – Pomagałam dzieciom, zanim moja firma zaczęła zachęcać do wolontariatu – mówi Zofia. – To zaczęło się kilka lat wcześniej. Chciałam adoptować dziecko, ale się bałam. Poszłam do mojej matki chrzestnej, która kiedyś pracowała w domu dziecka. Myślałam, że będzie mnie zniechęcać, ale ona przyniosła wspaniały artykuł o dzieciach adoptowanych. Mój mąż najdłużej miał wątpliwości, ale kiedy zobaczył Daniela od razu go pokochał. Gdy chłopiec z nami zamieszkał, nie przestaliśmy chodzić do jego domu dziecka. Staraliśmy się pomóc dzieciom, które tam zostały, chociażby zbierając w pracy pieniądze na podręczniki.

Zofia zgłosiła się do wolontariatu pracowniczego, bo była pewna, że dzięki niemu więcej zrobi dla swoich podopiecznych. Wcale nie myślała, żeby prowadzić szkolenie finansowe dla nauczycieli i młodzieży. Ale właśnie ruszał program „Moje finanse” i szukano wolontariuszy, którzy znają się na kredytach. – Pomyślałam: To też jest ważne. Może kiedy ludzie więcej będą wiedzieć o inwestycjach i funduszach, nie będą czekać bezczynnie, aż państwo im coś da. Sami zajmą się swoimi sprawami. A wtedy łatwiej im będzie żyć – mówi. – Pochodzę z wielodzietnej niezamożnej rodziny. Moi rodzice bali się brać kredyty, ja nie. Dzięki temu mam duży dom, jeżdżę na wakacje do ciepłych krajów, wychowuję dwoje dzieci i mogę pomagać innym. Myślimy, że banki to skąpiec bez serca, ale ja wiem, że można go użyć do własnych celów. I tego właśnie uczę na naszych kursach.

NA WŁASNĄ MIARĘ

– Nie mogłabym pomagać dzieciom ciężko chorym – przyznaje Beata Nowak-Cichy. – Gdyby leżały pod kroplówkami, miały założone wenflony, cewniki, nie wytrzymałabym psychicznie. Tuliłabym je i płakała. Ale mimo strachu chciałam coś dla nich zrobić. Na szczęście mogłam wybrać oddział, który będę odwiedzać. Pomyślałam o neurologicznym. Dzieci tam też potrzebują pomocy.

Jesteśmy przekonani, że wolontariusze pomagają tylko nieuleczalnie chorym i bezdomnym. I to nas zniechęca, bo nie mamy siły spotkać się oko w oko z ludzkim nieszczęściem. Czujemy się wobec niego bezradni. – Te obawy mają wszyscy, dlatego kiedy spotykamy się z pracownikami, staramy się ich przekonać, że wolontariuszem można być na wiele różnych sposobów – mówi Izabela Dyakowska.

– Na przykład wykorzystując swoją wiedzę zawodową jak Zofia Nowaczyk. Albo nawet realizując pasję. Jedna z wolontariuszek jest miłośniczką starych volkswagenów, tzw. garbusów. Kilka razy do roku skrzykuje kolegów z klubu miłośników tych aut i zabiera dzieci z domu dziecka na przejażdżkę konwojem po mieście. A potem na plac zabaw i pizzę.

– W tym roku odważyłam się pójść na inne oddziały – mówi Beata Nowak-Cichy. – Byłam tam, gdzie matki, jak ja kilka lat temu, płaczą nad swoimi malutkimi dziećmi. Z jedną z nich długo rozmawiałam, a potem przytuliłam. Sama przeżyłam to, co ona, więc potrafiłam ją pocieszyć. Wróciłam do domu pełna sił. Uwierzyłam w siebie.

Nie bój się, że spotkanie z ludzkim nieszczęściem tylko Cię przygnębi, mówi psycholog Martin Seligman. Ci, którzy się odważyli, wiedzą, że podnosi ono na duchu i daję energię. Bo widząc cichy heroizm i pogodę duch tych, którzy po-winni być nieszczęśliwi, sami odzyskali radość życia.

DOBRO DO NAS WRACA

– Firma Ecco produkująca buty reklamuje się, organizacją „Ecco walkathon”, spacery ludzi dobrej woli – mówi Ewa Świeczak. – Za każdy kilometr, który przejdą uczestnicy, płaci 4 zł wskazanej przez nich organizacji. Jedną z nich był walczący z przemytem zwierząt World Wildlife Fund. Zadaniem Ewy było ustawienie wolontariuszy na trasie tak, aby maszerujący byli bezpieczni. Żeby miał im kto dodawać zapału, by mimo zmęczenia dotarli do końca trasy. A mieni do przemaszerowania spory kawałek, aż 10 km: od Parku Łazienkowskiego do ulicy Karowej i z powrotem Krakowskim Przedmieściem. – Poszłam sama trzy razy całą trasę, żeby wszystko dobrze zaplanować. Postawiłam kilku silnych wolontariuszy przy schodach na Karowej. Wiedziałam, że trzeba będzie pomóc mamom biorącym udział w spacerze wnosić wózki z dziećmi na górę – mówi Ewa. – I miałam rację, bo mam przyszło wiele. Jedna z nich pchała nawet wózek, jadąc za nim na rolkach. Ewa mieszka z bratem. Pracuje w Commercial Union od 20. roku życia, czyli już sześć lat. Zajmuje się obsługą agentów ubezpieczeniowych. – Kiedy „Ecco walkatron” się skończył, było mi smutno. Tam mogłam wykorzystać energię, która mnie rozpiera – mówi Ewa. – Koleżanki z pracy często pytają: „Co ty z tego masz?”. Nic materialnego, mówię. Czasem słyszę, że to, co robię, to nieszkodliwe fanaberie. Na szczęście się tym nie przejmuję. Miałam 15 lat, kiedy straciłam mamę. Moi bliscy nie wiedzieli, jak się zachować, nie umieli pomóc. Obcy tak. Słuchali, byli ze mną. Nie mówili: „Trudno, trzeba żyć dalej”. Wiem, że jeśli komuś teraz pomogę, kiedyś ktoś pomoże mnie. Dobro zawsze do nas wraca.

DOBRZE Z RODZINĄ

Zofia Nowaczyk: W Łańcucie szkolenie wypadało w poniedziałek. Żeby rodzina nie była na mnie zła, że znów gdzieś jadę, zabrałam ich ze sobą na wspólny weekend. Mąż wziął urlop, córka dzień wolny w szkole. Tam są piękne lasy i pałace, więc byli zadowoleni. A w poniedziałek poszli ze mną na kurs. Mąż podczas wykładu robił zdjęcia. A córka? Pamiętam, kiedy sama byłam mała, lubiłam chodzić z rodzicami do pracy. Wiedziałam, że i jej sprawi to przyjemność. – Brak czasu to częsty powód, dla którego kobiety nie chcą angażować się w wolontaiat – mówi Izabela Dyakowska.

– Ale jeśli im się to uda, wciągają w działalność także swoich mężów, dzieci. A to integruje. Przekonały się o tym wolontariuszki, które przygotowały Wigilię dla rodzin i dzieci specjalnej troski i przyszły na nią ze swoimi rodzinami. Mimo braku czasu 80 proc. wolontariuszy to właśnie kobiety. Pewnie dlatego, że dla nas zawsze było ważne pomaganie słabszym. – Wiem, że po szkoleniach młodzież przychodzi do domu i pyta: Mamo, a gdzie ty trzymasz pieniądze? Pod poduszką? W szafie? Bo ja miałam w szkole lekcje i mówili nam o lokatach i funduszach, o produktach ubezpieczeniowych. Można na nich zarobić więcej niż na książeczce PKO – mówi Zofia Nowaczyk. – Słucham tego z przyjemnością. Dla mnie to ważne, że pomagam. Dlatego jeżdżę na szkolenia nawet wiele kilometrów od Warszawy, bo myślę, że właśnie tam moja wiedza jest najbardziej potrzebna.

NAUKA ROZMOWY

Ewa Świeczak: Moja praca nie wymaga podejmowania decyzji, kierowania ludźmi. A w wolontariacie wiele zależy od mojej pomysłowości. Dostaję tylko zadanie. I moja w tym głowa, jak je zrealizuję. Dlatego po każdej akcji mam poczucie, że czegoś się nauczyłam. Wolontariat to przede wszystkim spotkania z ludźmi. Rozmowy. Przekonywanie. Dzięki nim łatwiej mi potem w Commercialu negocjować, np. warunki współpracy z naszymi agentami. Zofia Nowaczyk: Nie ma takiej pracy, która w końcu by nie nużyła. Czynności się powtarzają, wszystko jedno, czy jest się dyrektorem czy pracownikiem. Wkrada się rutyna. Wolontariat to zmienia.. Daje radość, a ona chęć do pracy.

Zadowolony z życia pracownik jest bardziej aktywny, chętny do współpracy. Ma więcej energii. To zysk, jaki z wolontariatu ma jego korporacja. Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego pracodawcy go popierają. Dziś o tym, który proszek czy telewizor kupimy, decyduje nasza sympatia do producenta. A nic jej tak nie budzi jak ludzka twarz wytwórcy. Dlatego wiele firm prowadzi działalność charytatywną. Najważniejsze jednak, że dzięki temu pracownicy mogą zrobić wiele dobrego dla innych i siebie.

KAŻDEMU MOŻNA POMÓC

„Nie mogę pomóc wszystkim, więc po co mama robić cokolwiek?” – myślimy i tracimy ducha samarytanizmu. Jasne, sami wszystkim nie pomożemy. Ale to nie znaczy, żeby nie pomagać nikomu. Tym bardziej że razem możemy zrobić naprawdę wiele. Zofia Nowaczyk: Trzeba tylko na coś się zdecydować. Ja chcę pomagać dzieciom. Ale wszystkim nie jestem w stanie. Dlatego wybrałam jedno: Karolinę. Kiedy dostałam od marketingu trochę plecaków, pierwszy raz pojechałam do domu dziecka w miejscowości, z której pochodzę. Pani dyrektor prezent przyjęła, spytałam więc, czy nie przydałby się komputer. Koleżanka miała swój do oddania. Okazało się, że jest dziewczynka, która marzy o komputerze. Gdy go zawiozłam, poznałam Karolinę. Niedawno skończyła 18 lat, więc chcę jej pomóc znaleźć pracę i dalej się uczyć. Na razie chodzi z nami do kina, teatru. Była też u mnie w pracy.

Profesor Cheryl Keen, amerykański psycholog, badał osoby, które angażują się w działalność społeczną. Okazało się, że nie są ani świętymi, ani męczennikami. Obok współczucia i chęci pomocy mają ludzkie motywacje: złość, ambicję. Ale potrafią czerpać z nich energię do działania. Czy to naiwni idealiści? Nie. Wiedzą, że sami nie zmienią świata. Ale chcą dorzucić cegiełkę do jego naprawy. – Gdyby każdy z nas upatrzył sobie jedno dziecko, któremu by pomagał, to wspólnie pomagalibyśmy wszystkim, które tego potrzebują – mówi Zofia. I trudno o lepsze zakończenie.
Autor: Beata Pawłowicz
Źródło: Twój Styl
Data: 2006-02-13

Autorka wpisu

5 258 odpowiedzi
 1. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 2. I am curious to find out what blog system you are working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

 3. I was very happy to find this great site. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you book marked to check out new things on your blog.

 4. It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 5. Thank you for another informative blog. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a venture that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 6. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to swap methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 7. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing in your feed and I am hoping you write again soon!

 8. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i’m satisfied to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much definitely will make certain to don?t put out of your mind this web site and give it a look on a constant basis.

 9. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thank you!

 10. when I imagine, it isn’t on daily basis that you’re ideal and it’s certainly not every single day that men and women notice ones exact model of the world… but this excellent posting was incredibly motivating… warm regards

 11. Taxi moto line128 Rue la Boétie75008 Paris+33 6 51 612 712  Taxi moto parisHello my family member! I wish to say that this article is amazing, great written and include approximately all important infos.I’d like to peer extra posts like this .

 12. It’s actually a nice and useful piece of info. I am happy that you simply shared this useful information with us.Please stay us informed like this. Thank you forsharing.

 13. ロレックス コピー ロレックス スーパー コピー 通販 送料無料!! ROLEX ロレックス オイスターパーペチュアル バブルバック 5002 アンティーク 腕時計 レディース

 14. Greetings, I believe your blog could be having internet browser compatibility issues.
  Whenever I look at your blog in Safari, it looks
  fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to give you a quick heads up!

  Other than that, excellent blog!

 15. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 16. It is actually a great and useful piece of info. I’m glad that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 17. Eloisa Caughron says:Cheers for this excellent. I was wondering whether you were planning of publishing similar posts to this. .Keep up the excellent articles!Reply 04/09/2020 at 6:42 pm

 18. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you ought to write more on this subject, it might not be a taboo matter but generally folks don’t talk about these subjects. To the next! Cheers!!

 19. Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.

 20. I will right away clutch your rss feed as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

 21. Hi there! I’m at work surfing around your blog from mynew apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward toall your posts! Carry on the fantastic work!

 22. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical points using this website, since I
  experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is
  OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect
  your placement in google and could damage your
  high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my email and can look out
  for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very
  soon.

 23. I do accept as true with all the concepts you’ve offered to your post. They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for newbies. May just you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

 24. Fantastic blog yyou have here butt I was curious about if yyou knew off anyy discussion boards that covedr thee sasme tpics discussed inn his article?
  I’d really like tto bee a ppart oof onlije communityy where I ccan get feedbaxk fom
  oher experiencedd individuals that share the same interest.
  If you hqve any suggestions, please leet me know. Thnks a lot!

 25. Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to keep in mind of. I say to you, I definitely get irked even as folks consider concerns that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as smartly as defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 26. Male elewctric orgasmAnter management inn teenVictoreia principoal
  nuude for freeLederhosen gayDirty paair xxxWhat cause inerracial fetishSeex inn thhe ccity girlsAmateur sex cideosSprng
  break gayHoww to usee a dildo on a girlThhe best facial sunscreenWomen naked in cars videosNurses and
  sex educationHelen hunt nude picure forr freeStrip tile from concreteAnnal fingering
  lickGirls flashing pusay iin publicFingering looking at pornFrewh pissy photoLesbian teen loverssSexy seee throuigh lingherie milfPolaeis snowmoble vintageGayy
  boyy fucking ggay boyJennifer prn partiesAdultt finde feiend login personals sessionYoyng jailbait teen topless girlsUltimatge penisA style text decoration noe border bttom 3px double hrefNude sexy olcer ladyTeen ffound mayy 22nd washingtonMilia gilbert nudeBabes asss freeSimss 2 erotic dreams trailerTiina obrien nudeYoung teen gangbang
  videHome made fck comGay hairsd longPoorn interactive sexGaay orn flashAmand
  jane boobsPerdect tren pornhubVitamins iin off spermCancer multiole partner prostate sexAmature aveage lookoing wibe pornFreee
  brochure sexual harassmentFine asian sexPatchwoorks
  adultt dayy ctNeew internatioal version teen study bibleBrther fuckHow sex works video kajal saxy video Crosws drewser first shemaqle timke transvestite trueGirs fuckng girlsMasturbation viddeo womanAllieon hhannigan free nude
  picsRhianmnon nnude photosMy firet timje sex melayuTipss on giving guys orgasmsGay
  destinations iin puerta vallartaDescrbe thhe dult learnerAlysssa ledbian milano photo shootCircumsized
  sexBrook bell nudeTeen redhead bustyFree adut hairey pictureForxed bi sexusl teasingEunuch she testicles nuts dog cockFree hiddencam pornYoung femalle sloaves iin bondageRed hhot mums xxxx porrn liveSexxy bufy comicAsian blowjob auditionsMatyure pajtyhose mpegShemae fuck
  dadd assLindsay lohasn nude vanity fair photosVideoo strip
  poker 1.30Guy trickeed into fuccking tannyIndependet
  escort girls in riga latviaHentrai princess sexBumps
  all over mmy penisHuge white boobs sexyCrystal
  xxxFreee pornn faat chickAsian model junoPorno jovencitas sexyCockk gag slut whoYoung tern girls posijng
  iin panties galleriesKim kardesian pornMathw fancher sex offender imageAre gays animatedAmateur bbabes nudeInter racial teensFlat
  chested naled teensBlondxe mature thumbsSivan krispin nakedNorthampton adylt viddeo
  storeTiila nude vidMya nichokle dildoDiscount plus size lingerieFitness chnick gtting fuckedPains vaginaSlammin facialsCentral
  illiinois adult massage spaBlack seex mmovie galleryEverythbings bigfer in america
  pornNaked lesbnian kkim possibleHiggh definittion sexx galleryVagihal plugVintage
  tolys stretch incredible hulkEastern asian designLindsay lohan’s nude marilyn photosSearching for vintage golf ballsNewstarcherry model nudeDigion girls pornFaith nelson biig
  tirs videoLegasl teen girl modelsNakd meen playirl blogUnderstand my fetishNudde swexish boyy blogFuckig titte positionsPenis sheinkage picturesMilkan teenDaniel
  radclivfe equus pictures nudeMaan having sexx with carWhat
  causess vagina fartGiant bobed milfsSexyy no
  smokingSpikcy mature clipsAian gorping videosAltt seex sttories comPantyyhose bondage+fem domPhoto oof 12 in cockEnema
  lagex nursePharmacy prescrikbes forr fat assBe inn gay pon moviesObi wann kenobi nakedVeryy
  yohng sinny girls ude picturesSexy jailbaiot picturesCheyenne jurassic cockEstate rssi white bottomCouples
  wie swappingWhhat do asian omen wantMy motgher anl
  sexVagnal dicharge preganancyTeeen nymphomaniaFree hairyy
  sexy black womenFilthy naked sexBobs lesbian watersports paridiseFetjsh girl smoking teenMicromini
  bikini galleriesFree wifee gqng bang vidoGayy movies with
  lopez movie starPussyy ccat doill namesGay bbig cock sex comMeett girls who wnna fuckIs jason bateman gayWofld dominatyion in thhe koranScandal seex shane warnesBuddies swingerss hotel forumShugar boobsVaginl kesgel
  exerciseBisexuasl night clubs in nnew englandLatex gloves videoIndcian adut free hdd videosPamela belle escortShott shortts milfImportance relationship have threesomePalero
  stripper clubsBiig back booty dick iin longCladsic erotic sexploitation moviesErected twinkUl fire penetation forr mtal ductFreee tube weird sexMothers fuckking sonsOld pussy squirtersAdult
  escort istanbulSmalll boobs stripFocus onn tthe family masturbationGagging teden facefuckBlocking off
  pon websitesHott lesbias lickig pusieGabrielle tewn viddeo 9Spice cue teenSic
  thumbsAdult lunch coolersAsss furtados nellyHemale or shemaleWomen iin white stofkings nudeMaacy skkye nude galleriesNaught buut nice sex showPiictures of sexcy female
  breastsAdlt tos iin canadaKatn b nudeDicck celebGay jersey law new rightThhe masturbatesFreee nudre screenssaver redheadX-teen asianNatural breast enhancejent enlargement creamAlbuquetque seex
  offendersCassandra crujz free handdjob videos

 27. Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to create a really good articleÖ but what can I sayÖ I put things off a lot and don’t seem to get anything done.

 28. I do not even know the way I stopped up here, however I thought this publish was once good. I do not realize who you are but certainly you’re going to a well-known blogger in the event you are not already 😉 Cheers!

 29. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 30. Hi there! This post couldn’t be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will forward this post to him. Pretty sure he’ll have a good read. Many thanks for sharing!

 31. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO?I’m trying to get my blog to rank for some targetedkeywords but I’m not seeing very good success.If you know of any please share. Thanks!

 32. Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 33. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I really hope to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

 34. A motivating discussion is worth comment. I believe that you ought to write more about this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people do not talk about such subjects. To the next! Kind regards!!

 35. Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that will make the most importantchanges. Many thanks for sharing!

 36. Donec venenatis feugiat congue. Integer ipsum tellus, accumsan ut purus vitae, congue rhoncus ipsum. Praesent finibus suscipit fringilla. Curabitur faucibus libero non est viverra lacinia. Adelle Christoffer Hodosh

 37. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 38. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.I will definitely comeback. games ps4 185413490784 gamesps4

 39. When someone writes an post he/she retains the image of a user in his/her brain that how a user can be aware of it. Therefore that’s why this paragraph is great. Thanks!

 40. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon thisI’ve found It absolutely helpful and it has helped me out loads.I’m hoping to give a contribution & assist other users like its helped me.Great job.

 41. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should publish more about this issue, it may not be a taboo matter but usually people do not talk about these topics. To the next! Many thanks!!

 42. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.I will definitely comeback.

 43. I need to to thank you for this fantastic read!! I certainly loved every little bit of it. I have got you bookmarked to look at new things you post…

 44. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch!

 45. Men’s passion is infinite, where common sense of human relations always comes from within the body, like a piece of suspicious enthusiasm.

 46. I’m really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any
  internet browser compatibility issues? A small number of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any recommendations to help fix this issue?

 47. I do agree with all the concepts you’ve presented in your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are very brief for beginners. May you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 48. Thank you, I’ve recently been searching for info approximately this topic for a long time and yours is the greatest I have discovered till now. However, what about the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 49. Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 50. I don’t even know the way I ended up right here, however Iassumed this put up was once great. I do not understand who you might be however definitely youare going to a famous blogger in case you are not already.Cheers!

 51. Exceptional post but I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Thank you!

 52. F*ckin’ remarkable things here. I’m very glad to see your article. Thanks a lot and i’m taking a look ahead to touch you. Will you please drop me a mail?

 53. I savor, result in I discovered just what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 54. I think this is among the most significant information for me.
  And i’m glad reading your article. But want to remark on some general
  things, The website style is wonderful, the articles is really great : D.

  Good job, cheers

 55. It’s really a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 56. scoliosisThank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement accountit. Look advanced to more added agreeable from you! By theway, how could we communicate? scoliosis

 57. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Cheers!

 58. Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and actual effort to make a good articleÖ but what can I sayÖ I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.

 59. hello!,I like your writing so much! share we keep in touch more approximately your articleon AOL? I require an expert on this space to solve my problem.Maybe that’s you! Looking forward to look you.

 60. Explore the future of automation with Olitun at
  https://olitun.com ! We specialize in AI solutions tailored to

  optimize your business processes, from automating customer
  support to refining data analysis. Let Olitun guide you to
  a
  future where success is automated and possibilities
  are
  limitless. Visit us at olitun.com to elevate your business with
  cutting-edge AI technologies.

 61. Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed readingit, you will be a great author. I will ensure that I bookmark your blogand may come back later in life. I want to encourage you to definitely continue your great work, have a nice evening!

 62. Hello there! This post couldn’t be written any better!Reading through this article reminds me of myprevious roommate! He always kept talking about this.I will send this post to him. Pretty sure he will have agreat read. Many thanks for sharing!

 63. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for
  this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with
  hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 64. After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive
  4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?

  Kudos!

  my webpage :: DramaID

 65. Appreciating the hard work you put into your site and detailed information you
  provide. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Great read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my
  Google account.

 66. It’s hard to come by educated people for this
  subject, however, you sound like you know what you’re talking
  about! Thanks

 67. I am no longer positive the place you’re getting your info,however great topic. I must spend a while finding out more or figuring out more.Thanks for fantastic info I used to be searching for this information for my mission.

 68. Hi! I just wanted to ask if you ever have any issueswith hackers? My last blog (wordpress) was hacked andI ended up losing several weeks of hard work due to no back up.Do you have any methods to protect against hackers?

 69. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging,
  and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue
  that not enough folks are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I came across this in my search for something concerning this.

 70. Right here is the perfect site for anyone who really
  wants to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard
  to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for
  decades. Great stuff, just wonderful!

  Feel free to visit my web blog codebridge

 71. If some one desires to be updated with newest technologies
  after that he must be go to see this web site and be up to date every day.

  Feel free to visit my web-site: bang4d

 72. whoah this weblog is magnificent i like studying your posts.
  Keep up the great work! You understand, lots of people are hunting round for this information, you could help them greatly.

  Visit my homepage: oren4d

 73. After going over a few of the blog posts on your web site, I really appreciate your way of
  blogging. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and tell me your opinion.

  Look into my homepage … bang4d

 74. Hi there! This post couldn’t be written much better!

  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I am going to send
  this article to him. Pretty sure he’ll have a very good read.

  Thanks for sharing!

  Check out my site – oren4d

 75. Generally I do not read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so!
  Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice article.

  Also visit my site – bang4d

 76. Hello very cool site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your blog
  and take the feeds also? I am happy to search out numerous useful info right here in the put
  up, we want develop more techniques on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 77. I will immediately take hold of your rss as I can not
  in finding your email subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Kindly allow me recognise so that I may subscribe.
  Thanks.

 78. you’re in point of fact a good webmaster.
  The web site loading speed is incredible. It sort of
  feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece.
  you’ve performed a great process in this matter!

  my blog video effects

 79. Great website you have here but I was wanting to know if you knew
  of any community forums that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of online community where
  I can get comments from other experienced people that share
  the same interest. If you have any suggestions, please let me
  know. Kudos!

  Here is my blog; bang4d

 80. I think this is among the such a lot significant information for me.
  And i’m happy reading your article. But want to remark on some common things, The website style is ideal, the articles is truly great :
  D. Good process, cheers

  My site :: fansly downloader

 81. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox
  and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?

  Thanks!

  Stop by my website – oren4d

 82. Hello my loved one! I wish to say that this article is amazing, great
  written and come with almost all significant infos.
  I’d like to see extra posts like this .

  Also visit my blog post … marga4d

 83. از این اطلاعات استفاده می کنیم ؛
  تعویض قطعه؛ مدارات پرکاربرد که در بردها استفاده می شود را یاد می گیرید که شامل مدارات تغذیه، مدارات راه انداز یا درایو،
  مدرات مربوط به سنسور ها و… می
  باشد؛ و نهایتا این مدارات کنار هم

 84. Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
  hard on. Any recommendations?

  My blog :: coins

 85. What i do not realize is actually how you are not actually much more neatly-favored than you may be right now.

  You are so intelligent. You recognize therefore considerably with
  regards to this topic, produced me individually believe it from numerous numerous angles.
  Its like women and men don’t seem to be involved unless it is one thing to do with Girl gaga!

  Your own stuffs excellent. Always deal with it up!

 86. constantly i used to read smaller articles or reviews which as well clear their motive, and that
  is also happening with this piece of writing which I am reading at this time.

 87. Every weekend i used to go to see this web site, because i wish for
  enjoyment, for the reason that this this site conations genuinely good funny data too.

 88. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this certain information for a very long time.

  Thank you and best of luck.

 89. An intriguing discussion is worth comment. I do believe that
  you need to publish more about this subject, it may not
  be a taboo matter but typically folks don’t speak about such topics.
  To the next! All the best!!

  Also visit my webpage … fansly downloader

 90. I do consider all the concepts you’ve introduced in your post.
  They are very convincing and will definitely work. Still,
  the posts are very short for starters. May just you please
  extend them a little from next time? Thanks
  for the post.

  my web-site – fansly downloader

 91. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog
  loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a fair price?
  Thanks a lot, I appreciate it!

  Here is my web page :: fansly downloader

 92. Just wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is just nice and i could assume you’re an expert
  on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS
  feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 93. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been doing
  a little homework on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to talk about this
  matter here on your blog.

  Also visit my web page – fansly downloader

 94. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest?

  I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 95. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to return yet again since i have book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

  Visit my web page fansly downloader

 96. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get
  that “perfect balance” between superb usability and visual
  appeal. I must say you have done a excellent job with this.

  Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari.
  Excellent Blog!

 97. You really make it appear so easy with your presentation but I
  in finding this matter to be actually one thing that I feel I would by no means understand.
  It kind of feels too complicated and very huge for me.
  I’m looking forward to your subsequent submit, I will try to get
  the cling of it!

 98. Thanks for a marvelous posting! I really enjoyed reading it, you can be a great author.I will make certain to bookmark your blog and may come
  back later in life. I want to encourage you to definitely continue your
  great writing, have a nice afternoon!

 99. Hey there would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting
  provider at a fair price? Thank you, I appreciate it!

  Feel free to surf to my blog post; Trulicity

 100. Hello! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 101. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months
  of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 102. In order to increase university ranking in webometrics,
  proper SEO strategy is needed. Webometrics Jakarta’s SEO services can help
  improve the ranking of university sites through improving the quality
  of content and site visitors. This can be done through optimizing efforts
  from the inside of the content and outside of the content.

  Contact us at: https://bit.ly/jasawebometrics2023

 103. naturally like your website however you need to check the spelling on several of your posts.
  Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality nevertheless I will surely come again again.

 104. Thanks for ones marvelous posting! I certainly enjoyed reading
  it, you happen to be a great author. I will
  be sure to bookmark your blog and will often come back at some point.
  I want to encourage yourself to continue your great
  posts, have a nice evening!

 105. Hello to every body, it’s my first go to see of this website; this blog carries remarkable and in fact excellent information in support of visitors.

 106. Wow, incredible blog format! How long have you been blogging for?
  you made running a blog glance easy. The whole glance of your site is great,
  let alone the content!

 107. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.

  Also, I have shared your web site in my social networks!

 108. Heya i’m for the first time here. I found this board
  and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back
  and aid others like you aided me.

  Here is my web site – Beeper App

 109. Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
  losing several weeks of hard work due to no data backup.

  Do you have any methods to protect against hackers?

 110. I think this is one of the most vital info for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on some general
  things, The web site style is wonderful, the articles is really
  excellent : D. Good job, cheers

 111. Hello there! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 112. What i do not realize is actually how you are now not actually much more well-preferred than you may be right now.
  You’re very intelligent. You already know therefore considerably when it comes to this matter, made me for my part consider it from
  so many various angles. Its like women and men are not interested unless it’s something to
  do with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding.
  All the time care for it up!

 113. Hello there! This is kind of off topic but
  I need some guidance from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where
  to begin. Do you have any points or suggestions? Cheers

 114. firstly Buy surron bike in San Francisco by storm. Mid drive electric bike that
  you can ride anywhere. Buy surron bike in San Francisco
  it is Fast, long range, and reliable.

 115. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100 certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

 116. I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by
  him as nobody else know such detailed about my problem.
  You’re amazing! Thanks!

 117. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 118. Hi terrific blog! Does running a blog like this require a large amount of work?
  I have absolutely no understanding of computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyways, should you have any ideas or tips for new
  blog owners please share. I know this is off subject however I simply wanted to ask.
  Kudos!

 119. Hello there! This article couldn’t be written any better!

  Reading through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I will send this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. I appreciate you for sharing!

 120. We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your web site provided us with valuable info to work on.
  You’ve done an impressive activity and our whole neighborhood shall be grateful
  to you.

 121. Wonderful site. Plenty of helpful information here.
  I am sending it to several friends ans additionally sharing in delicious.

  And obviously, thank you on your effort!

  my page Trulicity

 122. Attractive section of content. I just stumbled
  upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 123. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us
  so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will
  be tweeting this to my followers! Exceptional blog and terrific design.

 124. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this
  website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from.

  thanks a lot

 125. Please let me know if you’re looking for a article author
  for your blog. You have some really good posts and I feel
  I would be a good asset. If you ever want to take some of
  the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested.
  Regards!

 126. Excellent post. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve done an excellent job. I will definitely digg it and in my view suggest to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this site.

  Feel free to visit my page – 진주출장마사지

 127. ره ی کاملی از تابلو برق ها و پی ال سی
  های صنعتی را ارائه می دهد که
  کاراموز با گذراندن این دوره ترسی از ورود به بحث پی
  ال سی نداشته باشد.

  در این دوره مفاهیمی مثل طراحی تابلوهای برق های صنعتی بصورت سنتی یا کنتاکتوری ، بانک های
  خازنی درایو ها، مینی پی ال سی ها بصورت جامع و
  از صفر تا صد اموزش داده می شود.

  بحث نئوماتیک، بحث اچ ام ای (HMI) ها یا
  همون تاچ پنل های هوشمند ، پی ال سی
  ها ی مختلف و شبکه کردن این
  موارد بصورت کامل در این دوره خدمت کارآموزان ارائه خوهد
  شد. جزئیات کامل سرفصلهای این دوره را

 128. Simply desire to say your article is as astounding.
  The clearness in your post is just spectacular and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the gratifying work.

  My web page Clear Aligners

 129. Fantastic items from you, man. I’ve have in mind your stuff
  previous to and you are just extremely excellent. I really
  like what you have bought right here, really like what you’re
  saying and the way wherein you assert it. You make it entertaining and you still care for to
  stay it wise. I cant wait to learn much more from you.
  That is really a great site.

  Also visit my site; 진주출장안마

 130. I was curious if you ever thought of changing the structure of your website?

  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little
  more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful
  lot of text for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

  my blog Clear Braces

 131. Howdy, i read your blog from time to time annd i own a
  similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving mee mad so any assistance is very much appreciated.

 132. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 133. Hey there! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any recommendations, please share. Thanks!

  Also visit my webpage: 꽁머니사이트

 134. Hello! I realize this is sort of off-topic but I needed to ask.
  Does building a well-established blog such as yours require a massive amount work?
  I’m completely new to running a blog but I do write in my diary on a daily basis.

  I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new
  aspiring bloggers. Appreciate it!

 135. Awesome blog you have here but I was wanting to know if you
  knew of any message boards that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of online community where I can get feedback from
  other experienced individuals that share the same interest.

  If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!

 136. Everything is very open with a very clear clarification of the challenges.
  It was really informative. Your site is very useful. Thanks for sharing!

 137. Great post. I used to be checking constantly this blog and I’m inspired!
  Very useful information particularly the final phase 🙂 I handle such info much.
  I used to be seeking this particular info for a long time.
  Thanks and best of luck.

 138. ن آموزان بصورت کامل و عملی یاد می
  گیرید با دستگاه اسپرسو و تجهیزات کافی شاپ و قهوه هایی
  که از طریق دستگاه تهیه می شود کار کنید و بتوانید انواع مختلف قهوه ها را سرو
  کنید؛ اینکه چگونه یک قهوه ست کنید؛ چگونه قهوه ای درست کنید
  که مزه متعادلی داشته باشد؛ نحوه
  فوم گیری شیر و بحث لته آرت و پترن های

 139. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several
  weeks of hard work due to no back up. Do you have any methods
  to prevent hackers?

 140. Wow, wonderful weblog structure! How lengthy have you been running a blog
  for? you made blogging glance easy. The total look of your website
  is fantastic, as smartly as the content material!

 141. Thanks , I’ve just been looking for information approximately this
  topic for a while and yours is the best I have
  found out till now. But, what concerning the conclusion? Are you sure in regards to the source?

 142. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined
  your feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I have shared your site in my social networks!

 143. Excellent article. Keep posting such kind of info on your page.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You have done an incredible job. I’ll
  certainly digg it and in my view suggest to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this website.

  my homepage :: 光算科技

 144. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
  I hope to give one thing again and aid others such as you helped
  me.

 145. Segera temukan solusi yang Anda butuhkan dengan obat Markastoto,
  solusi antiretroviral terkemuka untuk HIV. Dikembangkan dengan teknologi terbaru dan formulasi ilmiah yang canggih, obat ini tidak hanya beri tambahan pemberian optimal pada
  virus HIV, tetapi terhitung meningkatkan mutu hidup Anda.
  Jangan biarkan HIV mengendalikan hidup Anda. Pilih obat Markastoto untuk melangkah maju menuju kesehatan dan kebahagiaan yang
  berkelanjutan. Percayakan perjalanan Anda pada keunggulan, percayakan terhadap obat Markastoto.

  Keunggulan Markastoto dalam Menangani HIV
  Dalam dunia perawatan HIV, Markastoto telah menyatakan dirinya sebagai obat
  antiretroviral terkemuka yang menawarkan solusi efektif.
  Dalam bagian ini, kami bakal menjelajahi keunggulan Markastoto yang
  membedakannya berasal dari product sejenis. Dengan formula inovatifnya, Markastoto
  tidak cuma menahan perkembangan virus HIV tapi terhitung menaikkan daya tahan tubuh.
  Dapatkan pertolongan maksimal dan kualitas hidup yang lebih baik bersama dengan keajaiban terapi Markastoto.

  Pengalaman Pengguna yang Mencerahkan
  Saksikan testimoni pengguna yang menginspirasi dan memberikan gambaran nyata mengenai bagaimana
  Markastoto udah membuat perubahan hidup mereka. Dari kisah
  kesembuhan sampai mutu hidup yang lebih tinggi, pengalaman nyata ini perlihatkan efektivitas dan keamanan produk.
  Temukan harapan dan keberanian melalui cerita-cerita spesial ini, mengilhami Anda untuk mengambil alih langkah positif di dalam menangani HIV bersama Markastoto.

  Mengapa Markastoto Pilihan Utama?
  Dalam bagian ini, kami akan menjelajahi alasan mengapa Markastoto menjadi pilihan utama dalam perawatan HIV.
  Dengan penekanan pada keamanan, efektivitas, dan kenyamanan pengguna,
  Markastoto tidak hanya tawarkan obat, tapi termasuk kesejahteraan holistik.

  Mari temukan bagaimana Markastoto tidak cuma menyembuhkan gejala, tapi juga
  beri tambahan kehidupan yang artinya dan penuh harapan.

 146. Hello! I just wish to offer you a huge thumbs up for the great information you’ve got here
  on this post. I’ll be coming back to your web site for more soon.

 147. Greetings from California! I’m bored to death at work so I decided to browse your blog on my iphone
  during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m shocked at how
  fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, good site!

 148. I know this if off topic but I’m looking into
  starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 149. hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from
  right here. I did however expertise several technical points
  using this site, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality
  score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail
  and can look out for much more of your respective interesting
  content. Ensure that you update this again very soon.

 150. Wonderful blog you have here but I was wondering if you knew of any
  user discussion forums that cover the same topics talked about in this article?

  I’d really love to be a part of community where I can get feedback from other
  experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Thank you!

 151. The bank chosen have to be ready to incorporate the desired features
  within the personal loan. If the university has fine arts related programs, this will be an added advantage.
  The amount in Business Loans for People with Bad Credit is made accessible to
  you in the secured and the unsecured format.

 152. I am not certain where you are getting your
  information, but good topic. I needs to spend a while
  studying more or working out more. Thank you for fantastic
  information I used to be searching for this information for my mission.

 153. Just want to say your article is as astonishing.
  The clarity for your post is simply nice and that i can suppose you’re knowledgeable on this subject.
  Well with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with approaching post.
  Thank you one million and please continue the rewarding work.

 154. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to
  shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing
  it expand over time.

  Here is my blog post Online Casino Malaysia

 155. I was wondering if you ever considered changing the page layout of
  your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having one
  or 2 images. Maybe you could space it out better?

 156. ا توجه به اینکه برد، اصلی ترین قطعه
  در تمامی پکیج ها می باشد، در این دوره به صورت
  تخصصی این قطعه و نحوع عملکرد آن توضیح داده می شود و مشکلات مربوط به آن با جزئیات بیشتری بررسی می شود.

  مدرس دوره نصب و تعمیرات پکیج مهندس رضا فیروز بخت
  هستند با سابقه 25 سال کار تاسیسات از جمله موتورخانه ، تعمیرات
  پکیج ، کولرهای گازی ، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته

 157. Its such as you learn my mind! You seem to grasp so much approximately this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you simply could do with a few %
  to pressure the message house a bit, however instead of that, this is fantastic blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 158. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the
  nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.

 159. Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone
  3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the fantastic work!

 160. Thank you for the good writeup. It in fact was once a leisure account it.

  Glance advanced to more delivered agreeable from you! By the way, how could we keep up a correspondence?[url=https://stmracingudonthani.com/%E0%B8%9E%E0%B8%A7%E0%B8%87%E0%B8%A1%E0%B8%B2%E0%B8%A5%E0%B8%B1%E0%B8%A2%E0%B8%AA%E0%B8%B1%E0%B9%88%E0%B8%99/]พวงมาลัยรถสั่นเกิดจากอะไร[/url]พวงมาลัยรถสั่นเกิดจากอะไร

 161. It’s remarkable to go to see this website and reading the views of
  all mates on the topic of this piece of writing, while I am also zealous of getting familiarity.

 162. Admiring the dedication you put into your site and detailed information you offer.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same old rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 163. I was recommended this blog by way of my cousin. I’m not certain whether this post is written by means of him as nobody
  else recognize such targeted approximately my problem.
  You are wonderful! Thanks!

 164. Hi, everything is going nicely hee and ofcourse every one iis sharing facts,
  that’s genuonely fine, keep up writing.
  webpage

  Gambling could make you so much money, and these days, you can get productive from house.
  What arre online casino payout percentages like? One plus point
  of casinos is that a variety of them will offer its gamers to play jst a few video games without cost
  to enhanjce their skills before wagering any actual money.

 165. Hey there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?

  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 166. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful information specifically the last part 🙂
  I care for such info a lot. I was looking for this
  particular information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 167. Appreciating the dedication you put into your website and in depth information you provide.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same
  unwanted rehashed information. Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.